Ręczne czyszczenie wnętrza kominka szczotkami i drapakami nie usuwa zanieczyszczeń w całości, a mycie szyby jest możliwe dopiero po jej wystygnięciu.

 

 

Szyba kominkowa – wszystkie do tej pory proponowane środki i stosowane metody odnoszą się do czyszczenia zimnej szyby kominkowej. W praktyce oznacza to, że można ją oczyścić dopiero po wygaśnięciu i ostygnięciu naszego kominka. Wszelkiego rodzaju spraye, płyny, pasty i mleczka wymagają aby szyba kominkowa była zimna i dopiero wówczas można przystąpić do pracochłonnego szorowania.

Podobnie jak szyba również wnętrze kominka zarasta niedopalonymi resztkami, które w postaci smoły, sadzy i różnych pyłów oblepiają całe jego wnętrze. Takie narosty, podobnie jak sadza na szybie, są izolatorem ograniczającym nagrzewanie materiału, z którego jest wykonany kominek, a co za tym idzie ciepło przenoszone przez konwekcję obniża się. Redukcja ilości przenoszonego ciepła sięga w zależności od stopnia zarośnięcia kominka od 10% do 30%. Zabrudzenia te usunąć można tylko częściowo. Ręczne czyszczenie kominka różnymi szczotkami i drapakami lub stosowanie dodatków wypalających sadzę nie pozwala usunąć zanieczyszczeń w całości. Pyły można usunąć stosunkowo łatwo, ale narosty smolne powstałe z niewłaściwego spalania lub nieodpowiednio wysuszonego drewna nie dadzą się usunąć tymi metodami.

Doświadczenie uczy, że mimo regularnego czyszczenia problem zanieczyszczeń zawsze jednak powraca i całą nieskuteczną procedurę musimy zaczynać od nowa.